Uudised

Diplomite trükk ja köitmine – tänapäeva lähenemine.

Iga kõrgkooli lõpetav inimene puutub kokku probleemiga: kust tellida diplomitöö köitmine ning millist kujundust ja köidet kasutada. Tihtipeale on lahenduse valik piiratud rangete ajaraamidega ning kõrgete kvaliteedinõudmistega.

Sõltuvalt ülikooli nõuetest võib köita diplomitöö kõvadesse ja pehmetesse kaantesse. Pakutakse mitut diplomitööde köitmise meetodit.  See on kõva liimköide, pehme liimköide, kanaliköide või pressköide. Spiraal- ja kammköidet kasutatakse diplomitööde köitmiseks väga harva.

Erinevad köitmisviisid

Viimasel ajal on laialt levinud OPUSe kanalköide Metalbind. Trükitud lehed pannakse kõvade kaante vahele ja surutakse spetsiaalse aparaadi abil vajaliku laiusega kanalisse. Tänu klambrile lehed on kindlalt kinnitatud. Antud tehnoloogia eelis on töö lahtiköitmise võimalus ja vajadusel lehtede väljavahetamine ning võimalus lisada tööle teises formaadis lisasid: jooniseid, plakateid, graafikat. Selles tehnikas diplomite trükk ja köitmine vastab tellijate põhivajadustele: operatiivsus, kindlus ja esteetiline välimus.

Liimköide ei luba lehti operatiivselt vahetada. Töö tuleb uuesti trükkida ja liimida. Liimköite eeliseks võib olla unikaalne fotoga köide, samas kui kanalköite puhul kaante värvivalik on piiratud. Köide võib olla ainult punane, roheline, sinine, hall või must.  Kõvade kaantega liimköite puhul võime kasutada esinevaid kangaid ja kunstnahka, mis lubab samuti saada omanäolise lõpptulemuse. Liimköide võib olla kõvades ja pehmetes kaantes. Lisakaitseks lamineeritakse pehmed kaaned matt või läikiva laminaadiga.

Selleks, et anda köidetud diplomitööle soliidsust kasutatakse folgeerimist ning surutrükki. Folgeerimine on kuummeetodil tehtud jäljend, mis täidetakse kuldse või hõbedase fooliumiga. Peale kuldse ja hõbedase fooliumi võib kasutada punast, rohelist ja isegi helesinist fooliumi, kuid neid kasutatakse tööde vormistamisel palju harvemini. Ilma fooliumita saadakse jäljend – sisse surutud kujund.

Diplomite trükk teostatakse tavaliselt 100 gr eriti valgel paberil. Pildid ja tekst ei paista lehe teisele poolele läbi ja teksti on kerge lugeda. Diplomitööd võib trükkida paksemale paberile. Moonutuste ja eksituste vältimiseks palume esitada trükki PDF fail. Sellisel juhul tagavad trükikoda ja trükkimiskeskused täieliku vastavuse algfailiga. Kui materjal on saadetud muus formaadis, on suur võimalus, et kujundus nihkub või deformeerub.

Ei tea, kuidas teie, kuid mina kirjutasin oma diplomitööd ööd ja päevad läbi, mingil teisel, kolmandal ja seejärel neljandal hingamisel. Viimasel päeval viisin veel sooja, just alles köidetud diplomitöö dekanaati ja hingasin kergendusega: ees ootas ainult kaitsmine. Soovin siiralt edu diplomitöö kirjutamisel ja kaitsmisel. Las teie diplomitöö trükk ja köitmine annavad sellele lisaväärtuse.